• -0.1 ºC  / 31.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Król wszystkich pieców
A
A
Data modyfikacji: 20 kwietnia 2021 r.

Piec kaflowy w Dworze Artusa
-Piec kaflowy w Dworze Artusa
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Największy piec kaflowy Europy. Dzieło wybitnego XVI-wiecznego zduna Georga Stelzenera. Ponad 10 metrów wysokości. Pięć kondygnacji. 520 ręcznie wykonanych kafli. Bogactwo barw i obrazów. Swoisty dokument epoki: wizerunki władców renesansowej Europy. Powaga i dostojeństwo. Z jednym wyjątkiem… Pośrodku cokołu tego wspaniałego osiągnięcia sztuki europejskiego kaflarstwa i zarazem dowodu wielokulturowości Gdańska, na wysokości mniej więcej metra nad posadzką, umieszczono płytkę z charakterystyczną postacią legendarnego wesołka drwiącego ze średniowiecznych „pozerów” – Dyla Sowizdrzała. Dowcipni gdańszczanie oprowadzający gości po wspaniałym Dworze Artusa proponowali im zmierzenie szerokości wielkiego pieca u podstawy rozłożonymi szeroko ramionami. Pomiary nie mogły się nie zakończyć… mimowolnym pocałunkiem składanym na gołych pośladkach Dyla! Tylko goście z dużym poczuciem humoru byli mile widziani przez gospodarzy Dworu Artusa. Jedna z legend o Dylu Sowizdrzale opowiada o pobycie w Gdańsku i … ostrzeniu języków zarozumiałych patrycjuszy, ale o tym zainteresowanym opowiedzą już przewodnicy.

Dwór Artusa

Dwór Artusa
-Dwór Artusa
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Tradycja Dworów Artusa sięga średniowiecza i wywodzi się z etosu rycerstwa europejskiego. Budynki służące spotkaniom miejskiego patrycjatu i włodarzy powstawały szczególnie w miastach hanzeatyckich, wśród których Gdańsk zajmował szczególną pozycję. Gdański Dwór stanowi nie tylko dowód fascynacji kulturą rycerską, ale także bogactwa miasta. Jego historia sięga XIV wieku. Pod koniec XV wieku był ekskluzywną siedzibą gdańskich bractw kupieckich, centrum życia handlowego Gdańska, salonem towarzyskim, w którym spotykała się elita, goszczono polskich dostojników i ważnych gości z całej Europy. W Dworze Artusa odbywały się biesiady, koncerty, przedstawienia teatralne, również posiedzenia sądowe. W połowie XVIII w. przekształcony został w giełdę zbożową. W XIX wieku służył jako miejsce wielkich uroczystości i podejmowania znamienitych gości.
W skład Zespołu Dwór Artusa wchodzi parter dwóch połączonych kamienic zwanych Starym Domem Ławy, Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy. Stary i Nowy Dom Ławy są charakterystyczny- mi dla Gdańska kamienicami mieszczańskimi z wąskimi fasadami. Przebudowana przez Abrahama van den Blocke fasada Dworu odróżnia się od nich wyjątkowym rozmachem i bogactwem. Wnętrze Dworu - ogromna trójnawowa hala wsparta na 4 smukłych kolumnach kamiennych, jedno z najpiękniejszych wnętrz na świecie, wypełniona jest setkami dzieł stanowiących przegląd sztuki i rzemiosła artystycznego kilku wieków. Szczególną uwagę przykuwa klejnot sztuki snycerskiej, późnogotycka rzeźba „Św. Jerzy walczący ze smokiem”, XVI-wieczna cynowa lada piwna – najstarszy bar w Polsce, unikatowa w skali świata kolekcja zabytkowych modeli okrętów.