• -0.4 ºC  / 31.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Muzeum II Wojny Światowej
A
A
Data modyfikacji: 20 kwietnia 2021 r.
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej

Wyjątkowe, monumentalne, bardzo emocjonalne – takimi przymiotnikami z powodzeniem można opisać otwarte w marcu 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej. W jednym miejscu można poznać historię największego konfliktu w historii ludzkości, który rozpoczął się 1 września 1939 właśnie w Gdańsku, zaledwie kilka kilometrów od siedziby muzeum.

Na odwiedzjących czeka potężna wystawa główna (jedna z największych na świecie!), która zajmuje prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Co ciekawe mieści się ona w podziemiach Muzeum, około 14 metrów pod ziemią. Ponad 2.000 eksponatów i 250 stanowisk multimedialnych w kompleksowy sposób uczy nas tragicznej historii 6 lat wojny. Co ważne, poznamy tu nie tylko wydarzenia, które miały miejsce na terenie Polski, ale także na całym świecie. Dzięki temu zabiegowi organizatorów wystawy, dowiemy się wszystkiego o działalności polskiego ruchu oporu, ale np. także wielu cennych informacji o wojnie na Dalekim Wschodzie i użyciu broni atomowej w Hiroszimie i Nagasaki. Zobaczymy wojnę oczami żołnierzy, ale także cywili, którzy zawsze ponoszą najwyższą ofiarę podczas konfliktów.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie".

W Muzeum odbywają się także regularnie prelekcje, spotkania z ekspertami i warsztaty oraz  np. czas wolny z grami planszowymi (oczywiście głównie o tematyce wojennej).

Szczegółowych informacji na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleść na stronie muzeum II wojny światowej