• -0.3 ºC  / 31.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
„Sąd Ostateczny”
A
A
Data modyfikacji: 20 kwietnia 2021 r.

Sąd Ostateczny
-Sąd Ostateczny
Fot. www.gdansk.pl

Archanioł Michał ważący dobro i zło, zbawieni wstępujący do raju po kryształowych stopniach, diabły strącające grzeszników w ogień piekielny. Przejmująca wizja dnia sądu pędzla wielkiego niderlandzkiego artysty zdobyta przypadkiem, jako łup wojenny przez słynnego gdańskiego kapra Pawła Benecke. Tryptyk „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga jest najcenniejszym eksponatem Muzeum Narodowego w Gdańsku i jedynym jego dziełem w polskich zbiorach. Obraz, uważany za szczytowe osiągnięcie Memlinga (jego autorstwo ustalono dopiero w połowie XIX wieku!), imponuje wielkością (wys. 242 cm. szer. 360 cm), techniczną doskonałością i plastycznym pięknem, a jego dramatyczne losy intrygują na równi z przesłaniem i bogatą, zrozumiałą jedynie dla wtajemniczonych symboliką. Kopię dzieła podziwiać można w Bazylice Mariackiej, gdzie pierwotnie eksponowano ofiarowany kościołowi oryginał.

Warto pamiętać, że rok 2017 jest ogłoszony rokiem Hansa Memlinga. Jego obraz "Sąd Ostateczny" - arcydzieło malarstwa niderlandzkiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w 2017 roku będzie motywem kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych, które przygotowują instytucje kultury województwa pomorskiego, w tym Muzeum Narodowe w Gdańsku. Więcej informacji tutaj.

Muzeum Narodowe

Pałac Opatów w Oliwie - Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego
-Pałac Opatów w Oliwie - Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Przesłanie słynnego tryptyku zgłębiać można  w skupieniu w jednej z sal galerii malarstwa niderlandzkiego Oddziału Sztuki Dawnej muzeum, mieszczącego się w zabytkowym gmachu pofranciszkańskiego klasztoru. Wspaniała architektura późnogotyckich wnętrz jest piękną oprawą dla wielu cennych zbiorów: malarstwa gdańskiego, flamandzkiego i holenderskiego, dawnej ceramiki, rzeźby, słynnych gdańskich mebli i dzieł złotnictwa gdańskiego. Zbiory Oddziału Sztuki Nowoczesnej – kolekcję około 400 dzieł najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku prezentującą najważniejsze nurty w sztuce polskiej mieści Pałac Opatów w Oliwie. Pobliski Spichlerz Opacki jest siedzibą Oddziału Etnografii. Manierystyczna Zielona Brama, najokazalsza z bram Głównego Miasta na Drodze Królewskiej, jest reprezentacyjną galerią czasowych ekspozycji sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i obcej.