" />
European Best Destination
  • 0 ºC / 32.0 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Wystawa „Z energią”
A
A
data publikacji: 22 lipca 2016 r.

Wystawa Z energią  w Centrum Hewelianum
Wystawa Z energią w Centrum Hewelianum
Fot. www.gdansk.pl

Mrok długiego tunelu, gra świateł, tajemnicze odgłosy i eksplodujące barwami, ekspresyjne fotogramy prezentujące najbardziej niesamowite zjawiska i przestrzenie kosmosu, pasjonujący spacer przez galaktyki, gwiazdozbiory, mgławice- podróż w najbardziej odległe zakamarki wszechświata. Tak zaczyna się interesująca przygoda z nauką w Kaponierze Południowej na Górze Gradowej: przygoda, bo ekspozycja jest interaktywna, budzi w zwiedzającym ducha odkrywcy, eksperymentatora. Wystawa stała „Z energią” składa się  z dwóch równie interesujących części: Pracowni Energii

i Pracowni REenergii. Pierwsza prezentuje różne rodzaje energii, ich źródła, przemiany jednej formy w inną. W dwóch ogromnych akwariach można własnoręcznie wywołać efekt tsunami, zbadać, od czego zależy energia morskiej fali i w jaki sposób można ją wykorzystać. „Kołyska Newtona” czy „Energia w kuchni” to kolejne stanowiska, przy których można poznać ciekawe zjawiska, a fizyka przestaje być szkolnym postrachem! Równie ciekawie jest w Pracowni RE-energii poświęconej tematom związanym z ekologią i segregacją odpadów, gdzie można spojrzeć na śmieci z perspektywy Kosmosu, zagrać w komputerową „Akcję: Segregację”, czy uruchomić samolot wiązką świetlną. Kaponiera kryje wiele tajemnic. Na przykład z ekspozycji w tunelu prowadzi wąska klatka schodowa do piwnicy, gdzie... – ale to już niech odkryją sami zwiedzający. Warto!

Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum
Centrum Hewelianum
Fot. Bjorn Troch

Warto zwiedzić całe Centrum Hewelianum, położone tuż obok dworca Gdańsk Główny, na Górze Gradowej. Nie tylko w Kaponierze Południowej można ciekawie spędzić czas. Nowoczesne centrum edukacji i poznawania wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej obfituje w niespodzianki.
W zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych, położonych na szczycie umocnień nad majdanem i koszarami oraz w zespole dawnego laboratorium amunicyjnego poznać można burzliwe dzieje tego zakątka miasta. Przybliża je kilkanaście sugestywnych ekspozycji wystawy „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”. W schronach oraz remizach artyleryjskich zostały przedstawione epizody z dziejów fortu Góry Gradowej, ciekawostki związane ze sztuką wojenną, np. historia czarnego prochu czy też pracownia fortyfikatora. Kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska? Jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa? Makiety wybranych obiektów fortecznych, biogramy fortyfikatorów, zdjęcia lotnicze, zarówno współczesne, jak i z lat 20. ubiegłego stulecia, słuchowiska, w których w role historycznych postaci oraz lektorów wcielili się znani polscy aktorzy. Trasa zwiedzania, biegnąca między odrestaurowanymi zgodnie z zasadami dawnej sztuki fortyfikacyjnej działami ziemnymi, dostarcza niezapomnianych wrażeń. To naprawdę wehikuł czasu… Dużym zainteresowaniem cieszą się wystawy „Zabawy z historią”, „Łamigłówka”, Galeria Ruchu” czy „Dookoła Świata”, natomiast najmłodszych gości fascynuje „Laboratorium Pana Kleksa”. W przyszłości planowane jest również stworzenie na Górze Gradowej planetarium oraz połączenie jej stoków z miastem za pomocą kolejki linowej.