• -0.4 ºC  / 31.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Zegar pulsarowy
A
A
Data modyfikacji: 05 czerwca 2019 r.

Zegar pulsarowy
-Zegar pulsarowy
Fot. www.gdansk.pl

Niewyobrażalnie daleko w kosmosie (choć to wciąż nasza okolica Galaktyki): tysiąc, a nawet dziesięć tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Niezwykłe ciała niebieskie, doskonałe źródła regularnych impulsów. Pulsary.
Stworzony w Gdańsku zegar pulsarowy, którego działanie opiera się na odbieraniu impulsów pulsarowych, jest pierwszym tego typu na świecie. Długookresowa dokładność jego wskazań ma przewyższyć dotychczasową atomową skalę czasu, najdokładniejszą jaką w tej chwili dysponuje świat. To pierwszy krok do utworzenia Pulsarowej Skali Czasu. Najbardziej niezwykły na świecie czasomierz znajduje się w Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku, w wieży kościoła św. Katarzyny. Zespół zainstalowanych na dachu świątyni anten odbiera sygnały z sześciu pulsarów i przekazuje je do urządzenia, które przetwarza je na system sekundowy. Sam zegar, umiejscowiony na poddaszu kościoła, to duża „szafa” z aparaturą elektroniczną i komputerową.
W krypcie pod posadzką kościoła spoczywa słynny gdańszczanin, XVII-wieczny astronom, konstruktor, piwowar, rajca miejski – Jan Heweliusz, twórca prototypu zegara wahadłowego. Repetytory gdańskiego czasomierza można oglądać m.in. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w Urzędzie Miejskim i Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku oraz w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Muzeum Zegarów Wieżowych

Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele Św. Katarzyny
-Muzeum Zegarów Wieżowych w kościele Św. Katarzyny
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska jest jedynym takim w Polsce. Muzeum zgromadziło kolekcje zegarów wieżowych z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego. Obejrzeć tu można mechanizmy datowane nawet na wiek XV czy XIV, a także i te powstałe po II wojnie światowej. Są pomiędzy nimi takie rarytasy, jak oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki ze- garów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a nawet mechanizm z Wysp Brytyjskich. Z okazji obchodów 400-lecia urodzin Jana Heweliusza na poddaszach muzeum zainstalowano w 2011 roku słynny zegar pulsarowy. Także dla przypomnienia osiągnięć wielkiego astronoma jako konstruktora m.in. zegara wahadłowego, w muzeum skonstruowano najdokładniejszy zegar wahadłowy HEVELIUS-2011. Elektromechaniczny czasomierz w pierwszych próbach wykazał uchyb rzędu 10 mikrosekund na dobę!
Muzeum Zegarów Wieżowych to nie jedyna ciekawostka kościoła św. Katarzyny. Początki naj- starszego kościoła parafialnego Starego Miasta sięgają XIII w. Tutaj znajduje się epitafium i płyta nagrobna Jana Heweliusza. Szczególnym pięknem masywnego, trzynawowego gmachu świątyni odznaczają się gotyckie szczyty prezbiterium, najwspanialsze tego rodzaju motywy architektoniczne w mieście. Wyjątkowy charakter ma też wysoka, licząca 76 metrów wieża. Zdobi ją wspaniały hełm zaprojektowany przez Jakuba van den Blocke. Umieszczono tu słynne dzwony kurantowe, których tradycja sięga XVI wieku. Carillon, złożony z 50 dzwonów jest największym zespołem dzwonów koncertowych w tej części Europy. Gdy stoi się na balkonie hełmu wieży i podziwia z wysokości pięćdziesięciu metrów rozległą panoramę miasta i Zatoki Gdańskiej, słuchając przy tym ich pięknej muzyki - zauroczenie Gdańskiem gwarantowane!