• -0.5 ºC  / 31.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Żuraw
A
A
Data modyfikacji: 20 kwietnia 2021 r.

Żuraw
-Żuraw
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Gruba konopna lina, system bloków i cztery drewniane koła poruszane przez… chodzących robotników. Mechanizm średniowiecznego żurawia podnoszącego 4-tonowe ładunki na wysokość 11m, służył także do stawiania masztów. Położony nad Motławą najbardziej charakterystyczny gdański zabytek to największy dźwig portowy średniowiecznej Europy, a zarazem warowna brama wodna o dwóch potężnych ceglanych basztach, chroniąca niegdyś miasto od strony portu. Obecnie majestatyczny Żuraw, jako wspaniały przykład historycznej budowli portowej, świadek potęgi hanzeatyckiego Gdańska zwanego spichlerzem Europy, stanowi doskonałą oprawę dla ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego, którego siedzibą są także zabytkowe spichlerze położone naprzeciwko – po drugiej stronie Motławy na Wyspie Ołowiance.

Narodowe Muzeum Morskie

Narodowe Muzeum Morskie
-Narodowe Muzeum Morskie
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Wyspa Ołowianka obok Wyspy Spichrzów stanowiła ważną część historycznego portu w okresie jego największego rozkwitu. Znajdowało się na niej siedem spichlerzy. Obecnie spichlerze „Panna”, „Miedź” i „Oliwski” oraz dobudowane „Mała” i „Duża Dąbrowa” mieszczą siedzibę i sale ekspozycyjne Narodowego Muzeum Morskiego, które uznawane jest za jedno z najwspanialszych tego typu w Europie.
W salach wystawowych pokazano m.in. nawigację w porcie, techniki przeładowywania towarów, wygląd kupieckiego kantoru i mieszczańskiego salonu, a także warsztaty rzemieślnicze: żaglomistrza, cieśli okrętowego i powroźnika. Zabytkowe mury kryją także jedyną w Polsce stałą ekspozycję malarstwa marynistycznego, wystawę ukazującą historię nurkowania oraz najciekawsze stanowiska archeologiczne w Polsce i na świecie: sprzęt do nurkowania: skafandry, aparaty, różne typy dzwonów nurkowych, przy użyciu których próbowano eksplorować dno morskie. Jednymi z najsławniejszych na świecie stanowisk archeologicznych przedstawionych na wystawie są wraki statków z epoki Homera odnalezione u wybrzeży Turcji. Dział poświęcony archeologii podwodnej w Polsce przed- stawia największe dokonania ekipy badawczej Narodowego Muzeum Morskiego - wydobycie „Miedziowca”, statku handlowego z XV w., eksplorację szwedzkiego okrętu wojennego z XVII w. „Solena” oraz angielskiego wraku z XVIII w. „General Carlton of Withby”. Najmłodszy oddział muzeum – znajdujący się obok Żurawia Ośrodek Kultury Morskiej to jedyna w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie placówka edukacyjna, która w interaktywny i multimedialny sposób przedstawia problematykę morską (60 interaktywnych stanowisk przybliżających zagadnienia związane z budownictwem okrętowym, nawigacją, techniką morską i życiem na morzu oraz archeologią podwodną). Zwiedzanie jej to ekscytująca przygoda z nauką.