• 1.6 ºC  / 34.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Śladami Plentego. Gmerk ukryty w Ratuszu
Interaktywne zwiedzanie Gdańska od 29 lipca!
A
A

Śladami Plentego. Gmerk ukrytyw ratuszu
-Śladami Plentego. Gmerk ukrytyw ratuszu
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Zagadka, przed którą stajesz, nie jest zwykłą, błahą łamigłówką. To wyzwanie. Aby sobie z nim poradzić, trzeba będzie odkryć tajemnicę ukrytego w czasie II Wojny Światowej eksponatu – cennego francuskiego zegara.

Jest rok 1944...

Trwa rozpoczęta dwa lata wcześniej ewakuacja gdańskich dzieł sztuki. Ostatnie eksponaty wywożone są z miasta przy akompaniamencie syren zwiastujących następny rajd bombowy… skarby przetrwały bombardowanie lecz po wojnie nie udało się odnaleźć ich wszystkich. Teraz Ty stajesz przed szansą na ich odkrycie po ponad 25 latach!

Rok 1970

Nie wszystkie ukryte eksponaty udało się odnaleźć. Jednym z nich jest wspomniany już zegar, który zaginął na jednej z pomorskich wsi. Do pomocy zostaje zaangażowany wybitny podróżnik i poszukiwacz skarbów – Ludwig Plenty. Problem w tym, że krótko po rozpoczęciu poszukiwań Plenty znika. Szybko okazuje się, że chętnych do odnalezienia skarbu jest więcej niż mogło się wydawać…

Do akcji wkraczasz Ty

Jest 2 kwietnia 1970 roku. Za chwilę w Ratuszu Głównego Miasta duże i ważne wydarzenie, a zarazem początek Twojej przygody.

Słuchaj, co mają do powiedzenia bohaterowie zagadki. Odnajduj ukryte symbole i łam szyfry. Unikaj podejrzliwej Milicji. A nade wszystko uważaj! Nie każdy jest tym, kim się wydaje…

Kim był Ludwig Plenty?

Ludwig Plenty (19.05.1905 – ?) to wybitny polski podróżnik i poszukiwacz skarbów. Jego losy są pełne przygód i zwrotów akcji. Jako adept szkoły morskiej w Tczewie wypłynął na pokładzie jednostki STS „Lwów” w rejs do Brazylii. Tam uciekł ze statku i dołączył do grupy poszukiwaczy skarbów. Przez kilka lat podróżował po Ameryce Południowej. W Peru odkrył skarb warty fortunę. W 1945 roku przybył do Gdańska. Z uwagi na liczne kontakty międzynarodowe oraz podejrzenia o działanie na szkodę systemu w czasach Polski Ludowej praktycznie zatarto po nim wszelkie ślady. 30 listopada 1969 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął…

Miłośnicy historii Plentego do dziś próbują zbadać dalsze losy podróżnika. Na jego trop w 2014 roku wpadło dwóch miłośników podróżowania i historii Gdańska. Od tego czasu próbują przywrócić Plentemu należyte miejsce w historii.

Miejsce gry

Muzeum Gdańska Ratusz Głównego Miasta

Jak zagrać?

Ściągnij aplikację "Questy VistGdansk", kup bilet wstępu do Ratusza Głównego Miasta, odbierz pakiet startowy i rozpocznij grę.

Z Kartą Turysty grasz za darmo!

Udaj sie do jednego z punktów Informacji Turystycznej i kup Kartę Turysty z Pakietem Zwiedzanie lub Rodzina&Zabawa, która gwarantuje ci darmowy wstęp do Ratusza Głównego Miasta.

W bliskiem sąsiedztwie Ratusza Głównego Miasta (170 m), znajduje się Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, w którym również możesz odberać pakiet startowy oraz liczyć na pomoc informatorów.

Kartę Turysty możesz także kupić on-line.

Pobierz aplikację:

Sklep Play (Android)

App store (iOS)

 

Jeżeli chcesz podzielić się opinią na temat aplikacji napisz do nas: portal@visitgdansk.com.

Projekt zrealizowany w ramach działania "Przywracanie blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku - rewitalizacja Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (Działanie 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe).

Projekt dofinansowany
-Projekt dofinansowany
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna