• 17.7 ºC  / 63.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Region
Pomorze to różnorodna kraina o wielu walorach. Zauroczyć, nas mogą słoneczne plaże i bezkresne przestrzenie Bałtyku, szum fal, piękno krajobrazów, wszechobecne bory i lasy, a wśród nich setki urokliwych strumieni, rzek i jezior.
A
A

Poza oryginalną metropolią zwaną Trójmiastem, nieodłącznym elementem tożsamości kulturowej regionu są Kaszubi – wierni swoim obyczajom, językowi - których kultura urzeka regionalnymi haftami, ceramiką, muzyką i tańcem, a także ich południowi sąsiedzi Kociewiacy, mieszkający na terenach pomiędzy Tczewem – Starogardem Gdańskim – Świeciem. To właśnie z Kociewia wywodzą się takie osoby jak muzyk Grzegorz Ciechowski, czy podróżnik Wojciech Cejrowski.

Zamek w Malborku
-Zamek w Malborku
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Atrakcje w miastach regionu

Województwo Pomorskie to także piękny Słupsk, żyzne Żuławy – kraina wiatrów, domów podcieniowych, zwodzonych mostów, portów rzecznych. Nie brakuje także średniowiecznych zamków krzyżackich w Malborku, Gniewie, Bytowie, Kwidzynie, Lęborku, Sztumie i Człuchowie. Warto zajrzeć do pałacu Sierakowskich w Waplewie Wielkim, który dzisiaj jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku, zwiedzić podziemne trasy w Prabutach, czy skorzystać z żuławskiej kolei wąskotorowej. 

Zielone Pomorze

Na terenie Województwa znajdują się dwa parki narodowe, w tym Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, gdzie najwyższa – Łączka, mierzy 42 m n.p.m., oraz Park Narodowy Bory Tucholskie, gdzie chronione są np. strefy regularnego przebywania bielika i puchacza. Ponadto wyznaczono dziewięć parków krajobrazowych oraz kilkadziesiąt rezerwatów przyrody. Mierzeja Helska i Wiślana – to piękne plaże, porty z przystaniami, ośrodki wypoczynku a także nowoczesne centra konferencyjne. Na Mierzei Helskiej warto zatrzymać się we Władysławowie, Chałupach, Juracie, czy też samym Helu, gdzie mieści się Fokarium, i jedna z polskich latarni morskich. Przez Mierzeję Wiślaną przebiega natomiast Szlak Jantarowy koloru żółtego, o długości 52 km, prowadzący od Mikoszewa aż do Krynicy Morskiej.

Wydarzenia

Oprócz wielu zabytków, czekają na odwiedzających Pomorze niezwykłe wydarzenia, jak Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – odbywające się co roku na plaży w Jantarze, Truskawkobranie, które gospodarze z okolic Złotej Góry świętują już od 1971 roku, a także regaty, festiwale i koncerty. Znaleźć tu można idealne warunki do uprawiania wszelkich rodzajów sportów wodnych, wycieczek rowerowych, pieszych wędrówek, jazdy konnej, wędkarstwa i myślistwa.
Jeśli jednak nie wybierasz się poza miasto to polecamy atrakcje Gdańska.