Nic nie pozwala odkryć prawdziwego piękna miasta tak jak spojrzenie z perspektywy lotu ptaka. Na szczęście w Gdańsku miejsc, które oferują zapierające dech w piersi panoramy nie brakuje. Spacer szlakiem punktów widokowych to świetne uzupełnienie weekendowego pobytu w Gdańsku. Ba! Może to być nawet motyw przewodni Waszego zwiedzania. Przedstawiamy wybrane punkty widokowe, które gwarantują piękne widoki.
Dzień 1.
17.00 – 18.00
Pierwsze kroki warto skierować do Bazyliki Mariackiej. Jest to imponujący gmach, dominujący nad całym Głównym Miastem. Jest to też największy ceglany kościół na świecie, ale nas szczególnie interesuje jego wieża. Wznosi się 82 metry nad okolicznymi uliczkami. Zamontowana na górze platforma gwarantuje cudowne widoki. Przy dobrej pogodzie widać tak odległe miejsca jak Tczew czy Hel!
Aby wspiąć się na sam szczyt musimy pokonać około 400 schodków. Pierwszy etap to zakręcone, wąskie gotyckie korytarze. Obowiązuje tu jednak ruch jednokierunkowy, więc nie ma kłopotów z mijaniem. Następnie, korytarz otwiera się na ogromną galerię, a do góry prowadzą betonowe schody. Tutaj już wielu z nas może poczuć lekki lęk wysokości, ale warto go przemóc i kontynuować wspinaczkę. Nagrodą jest imponująca panorama Gdańska.
Latem na wieżę można się wspiąć w godzinach 9:00-19:00. Późną jesienią, zimą i wczesną wiosną wieża jest niedostępna ze względów bezpieczeństwa.
18.30 (lub później)
Zaledwie 20 minut spacerem od Bazyliki Mariackiej znajduje się Góra Gradowa. To punkt widokowy położony tuż nad Dworcem PKP Gdańsk Główny. Na samym szczycie znajduje się Krzyż Milenijny, a samo wzgórze zapewnia cudowną panoramę Głównego i Starego Miasta oraz terenów stoczniowych. To najlepsze miejsce do obserwacji charakterystycznych, zielonych dźwigów. Jeśli jesteście zmotoryzowani – na szczycie lub tuż pod nim czeka na Was spory parking. Jeśli chcecie innej perspektywy to warto odwiedzić to miejsce po zmroku, kiedy Gdańsk u Waszych stóp zabłyśnie tysiącami świateł.
Dzień 2.
10:00-12:30
Zacznijmy kolejny dzień wyprawą na Wyspę Sobieszewską. Dotrzemy tam własnym transportem lub autobusem. Przejazd z centrum trwa ok 20-25 minut. Wyspa jest miejscem niezwykłym bo znajdują się tam rezerwaty przyrody, piękne szerokie plaże, lasy a jednak jest to wciąż teren miasta Gdańska. To właśnie tam znajduje się piękny i nietypowy obiekt – Zbiornik Wody Kazimierz. Wewnątrz na zwiedzających czekają dwie wystawy multimedialne. Jedna z nich prezentuje rolę wieży ciśnień w systemie wodociągowym, druga została poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy. Z tarasu widokowego ok. 23 metry nad ziemią i kilka metrów nad koronami drzew, rozpościera się widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Uwaga! Choć wizyta jest bezpłatna, należy wcześniej zarezerwować miejsce. Tutaj znajdziecie szczegóły.
13:00 – 14:00
Oczarowani pięknem przyrody? Doskonale! Wracajmy do centrum Gdańska. Tutaj bowiem czeka na nas kolejny punkt widokowy, który znajduje się na wieży Ratusza Głównego Miasta. Widoki podobne jak w przypadku wieży Bazyliki Mariackiej (taras widokowy ratusza jest nieco niżej), jednak ten punkt ma pewną, sporą zaletę. Widać z niego ogrom pobliskiej Bazyliki, którego nie doceniamy będąc na jej wieży. Sam Ratusz jest też oddziałem Muzeum Gdańska, gdzie zobaczymy piękne sale i setki eksponatów z życia mieszkańców przed wiekami. Szczegóły znajdziecie tutaj.
15:00 – 16:00
Po krótkiej przerwie udajmy się na położoną zaledwie 300 metrów od Ratusza Wyspę Spichrzów. To tam znajdziemy coś, czego nie sposób przeoczyć – koło widokowe Amber Sky. Obroty koła kilka razy wynoszą Was w komfortowej gondoli aż 55 metrów nad ziemię – cudowne widoki Głównego i Starego Miasta oraz Stoczni – gwarantowane. Ta atrakcja ma tę przewagę, że nie musimy się w ogóle wspinać, więc z pewnością docenią ją osoby o nieco gorszej kondycji.
Więcej o kole tutaj!
17:00-18:00
Teraz czas na wyprawę na tereny stoczniowe i postoczniowe. Na dachu Europejskiego Centrum Solidarności znajdziemy kolejny punkt widokowy – obszerny taras z widokiem na stocznię. Jeśli chcemy jeszcze mocniej poczuć postindustrialny klimat to udajmy się kilkaset metrów dalej, do żurawia M3. Dzięki niemu możecie spojrzeć na Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy na wysokości ponad 30 metrów - www.zurawm3.pl
Żuraw znajduje się na terenie Stocznie Cesarskiej w pobliżu mostu pontonowego, na przedłużeniu Drogi do Wolności. Operatorem Żurawia M3 jest Fundacja Społecznie Bezpieczni.
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na podopiecznych Fundacji, a więc podziwiając – pomagamy!
Dzień 3.
10:00 – 14:00
Po 2 pełnych wrażeń dniach opuścimy Główne Miasto i udamy się do urokliwej, zabytkowej dzielnicy Oliwa (ok. 10 km od Śródmieścia).
Tam znajdziemy wzgórze Pachołek, które wznosi się 100 m. n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, której taras wznosi się ponad korony otaczających ją drzew. Rozpościera się stąd widok na Oliwę i Zatokę Gdańską oraz na nasz następny punkt widokowy, czyli wieżę kompleksu Olivia Star.
Olivia Star jest najwyższym budynkiem w Północnej Polsce i nie sposób jej nie zauważyć. Taras widokowy na który wjeżdżamy windą jest położony 130 metrów nad ulicą (sam budynek mierzy 156m do dachu). Na szczycie czeka prawdziwa uczta dla oczu. Z tej wysokości widać całe Trójmiasto, Zatokę Gdańską oraz piękne lasy i wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jeśli będziecie mieli szczęście do pogody i odwiedzicie ten punkt widokowy na początku października, będziecie mogli podziwiać cudowne, jesienne kolory drzew. Informacje o wejściówkach znadziecie na tej stronie. To coś, czego nie zapomnicie!
Odwiedziny zaproponowanych przez nas miejsc z pewnością pozwolą Wam poznać Gdańsk z innej, nowej strony. To kapitalne doświadczenie i gwarancja dobrej zabawy.
Pełną mapkę z tymi i innymi punktami widokowymi znajdziecie TUTAJ.