• 8.8 ºC  / 47.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Weekend z rowerem

Sieć tras rowerowych obejmuje w Gdańsku dedykowane ścieżki rowerowe, ciągi pieszo- rowerowe, chodniki z dopuszczeniem ruchu rowerów i wiele innych bezpiecznych dla cyklistów opcji.  Łącznie Gdańsk oferuje rowerzystom aż 838,4 km tras rowerowych. Samo Śródmieście warte jest przejścia pieszo i pomimo, że można się po nim przemieszczać rowerem, to w sezonie wakacyjnym nie jest to komfortowe. Gdzie więc pojechać jednośladem, aby zobaczyć więcej Gdańska?

Dzień 1.

Śródmieście → Aniołki → Wrzeszcz → Zaspa → Przymorze Wielkie → Brzeźno → Letnica → Wrzeszcz → Aniołki → Śródmieście

Dystans: około 23 km

Czas: 2-3 h

Pierwszego dnia pobytu warto zrobić szybką trasę, na której zobaczysz kilka bardzo ciekawych miejsc. Najwygodniej będzie zacząć od Śródmieścia, a konkretnie od Bramy Wyżynnej. Stamtąd ulicami Wały Jagiellońskie, ul. Podwale Grodzkie i ul. Błędnik dojeżdżasz do Alei Zwycięstwa. Po prawej stronie rozpościerać będzie się widok na stocznię.

Jadąc wzdłuż Alei Zwycięstwa mijać będziesz Wielką Aleję ze szpalerami drzew, Park Steffensa. Ciekawym obiektem, który znajduje się tuż przy ścieżce rowerowej przy Wielkiej Alei, jest radziecki czołg T-34. Z kolei punktem orientacyjnym, przy którym powinniśmy możesz skręcić w stronę zatoki, jest Opera Bałtycka.

Z Alei Hallera, po niecałych dwóch kilometrach, możesz skręcić w lewo w ul. Kościuszki. Cały czas korzystając z trasy przeznaczonej dla rowerzystów dojedziesz do Alei Rzeczypospolitej, prowadzącej do gdańskiej dzielnicy murali – Zaspy (więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Od skrzyżowania z ul. Kołobrzeską zaczyna się ul. Chłopska. Po przejechaniu nią ok. 500 m. na swojej drodze napotkamy najdłuższy w Polsce w falowiec. Budynek powstał na początku lat 70- tych, przedłużany był stopniowo, aż ostatecznie osiągnął 860 m długości i 32 m wysokości. Ulicą Obrońców Wybrzeża dojedziesz do Parku Reagana. Jest to największy park rekreacyjny w Gdańsku, zajmuje obszar 62,42 ha i rozciąga się od Jelitkowa, przez Przymorze Wielkie, aż do Brzeźna. Park powstawał na przestrzeni kilku lat od 2003 do 2014 roku.

Z Parku Reagana możemy ulicą Jantarową dojechać do molo w Brzeźnie. Gdańskie molo ma 136 m długości i ponad 7 m szerokości, na końcu znajdują się lunety, dzięki którym obserwować można statki stojące na redzie, Zatokę Gdańską oraz przy dobrej pogodzie Półwysep Helski.

Jadąc w kierunku wschodnim dojedziesz do ronda na ścieżce rowerowej, aby dojechać do centrum skręć w pierwszy zjazd, czyli w stronę Alei Hallera. By wrócić do Śródmieścia możesz wybrać jedną z dwóch tras: albo dojechać ponownie Aleją Hallera do Alei Zwycięstwa, albo po przejechaniu 1,2 km na dużym skrzyżowaniu skręcić w ul. Płażyńskiego, a następnie ul. Uczniowską.

Druga trasa gwarantuje przejazd obok stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Stamtąd przy rondzie im. Tadeusza Mazowieckiego należy skręcić w prawo i ul. Marynarki Polskiej przejechać 2 km dojeżdżając do ul. Kliniczna, którą po przejechaniu około 400 m dojedziesz ponownie do Alei Hallera. Następnie należy kierować się z powrotem do Alei Zwycięstwa w kierunku Śródmieścia.

Można przejechać też dalej z ul. Marynarki Polskiej przez ul. Jana z Kolna i jechać wzdłuż terenów stoczniowych, ruch pieszych jest tam niewielki, jednak trzeba pamiętać, że nie ma tam wytyczonej ścieżki rowerowej.

 


 

Dzień 2.

Hucisko → Siedlce → Morena → Matemblewo → Trójmiejski Park Krajobrazowy→ Oliwa i Park Oliwski → Strzyża → Wrzeszcz →  Aniołki →  Śródmieście

Dystans: 29 km

Czas: 2 – 3 h

Posil się pożywnym śniadaniem w hotelu lub w jednej z wielu restauracji w centrum i ruszaj. Tym razem proponujemy przejażdżkę po terenach miejskich i leśnych. Pamiętaj o wodzie i prowiancie na drogę!

Rozpocznij trasę z Głównego Miasta, następnie kierując się na południowy- zachód ulicami Hucisko, Nowe Ogrody i Kartuską przejedziesz przez dzielnicę Siedlce. Niedaleko zabytkowego kościoła pw. Świętego Franciszka z Asyżu na skrzyżowaniu świetlnym należy skręcić w prawo i pojechać w górę ulicą Nowolipie.

Ulica ta przechodzi następnie w ul. Rakoczego, a więc dalej kontynuujemy trasę pod lekką górkę. Ulica Rakoczego po 2,7 km przechodzi w ulicę Potokową, którą dojeżdżamy do ronda im. Św. Jana De La Salle, na którym skręcamy w lewo, następnie po 700 m ponownie w lewo.

Ulicą Matemblewską wjedziesz do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na tej trasie w Matemblewie znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. Kontynuując trasę jedziesz dalej wzdłuż ul. Matemblewskiej. Ul. Słowackiego można przeciąć w dwóch miejscach: dojeżdżając do końca ul. Matemblewskiej i przechodząc przez przejście dla pieszych lub skręcając w lewo w lesie i przejeżdżając kawałek dalej pod wiaduktem. Niedaleko mijasz rezerwat przyrody „Wąwóz Huzarów”, następnie dojedziesz do ul. Klesza Droga i tej drogi należy się trzymać, aż do momentu kiedy dojedziesz do Potoku Oliwskiego. W kolejnym etapie polecamy jechać ul. Bytowską, aż do Kuźni Wodnej. Obiekt ten jest oddziałem Muzeum Gdańska, więc jest to dobre miejsce na krótką przerwę. Kuźnia działała w latach od około 1597 do 1948 r. Zwiedzanie Kuźni Wodnej w Oliwie zajmie około 20 min.

Jadąc dalej z Kuźni przez ul. Bytowską dojeżdżasz do ul. Kościerskiej, tam też powinieneś skręcić w prawo, aby dojechać do dedykowanej ścieżki rowerowej na ul. Spacerowej. Jest to najprostsza droga prowadząca do przepięknej Oliwy. Od ul. Kościerskiej do Parku Oliwskiego, który jest obowiązkowym punktem na tej trasie jest zaledwie 1,3 km. Na Park Oliwski należy zarezerwować sobie nawet od 15 min (ciągłej jazdy) do 40 min (spacer z rowerem). W Parku mieści się również Katedra Oliwska, Pałac Opatów oraz Spichlerz Opacki. Oprócz charakterystycznej dla Parku Oliwskiego architektury, znajdują się tam również ogrody: francuski, angielsko – chiński, japoński, alpinarium oraz oranżeria. Biorąc pod uwagę zwiedzanie Katedry oraz Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego (Pałac Opatów) czas, który należy poświęcić to nawet 1,5 h.

Masz już za sobą około 19 km, jazdę przez Trójmiejski Park Krajobrazowy i zwiedzanie Parku Oliwskiego, czas wrócić do centrum. Najszybszą, najprostszą a przede wszystkim najbezpieczniejszą, będzie trasa wzdłuż Alei Grunwaldzkiej i Alei Zwycięstwa, następnie prostą drogą możesz wrócić na Śródmieście.

Druga trasa

Główne Miasto (Długa → Długi Targ →Długie Ogrody) → Przeróbka →  Westerplatte → Główne Miasto

Dystans: 23 km

Czas: 2 h

Drugiego dnia warto pojechać również swoim jednośladem w nieco bardziej odległe tereny, jak np. Półwysep Westerplatte. Nie jest to długa trasa, nie wymaga też nienagannej kondycji fizycznej. Już od samego Głównego Miasta i ul. Długiej możesz dojechać bezpiecznie do samego pomnika Obrońców Wybrzeża.

Tradycyjnie już poprowadzimy Cię od Głównego Miasta, przez ul. Długą, Długi Targ (stanowiące Trakt Królewski), przez Zielony Most do ul. Stągiewnej (tu ruch turystyczny jest dość spory, uważaj na pieszych). Następnie przez ul. Długie Ogrody dotrzesz do ul. Siennickiej.

Ulicą Siennicką powinieneś przejechać około 1,5 km, następnie jadąc wzdłuż ścieżki rowerowej dojedziesz do ul. Lenartowicza, a następnie ul. Budzysza. W tym miejscu musisz skręcić w lewo pod górkę na ul. Sucharskiego.

Jadąc wzdłuż trasy rowerowej ulicą Sucharskiego dojedziesz do samego pomnika Obrońców Wybrzeża. Ścieżka w tym miejscu ma około 6 km, kolejny kilometr będziesz musiał przejechać mało ruchliwą drogą. Ostatnia prosta to szeroki deptak przeznaczony dla pieszych i rowerzystów.
Ponieważ nie ma obecnie promu łączącego Westerplatte i Nowy Port, zachęcamy do powrotu do centrum tą samą trasą.

 


 

Dzień 3.

Długa → Elbląska → Sitowie → Michałki → Rzęsna → Rudniki → Przejazdowo → Wiślinka → Wyspa Sobieszewska → Śródmieście

Dystans: 45 km (w dwie strony)

Czas: 3 -5 h

Rekomendowany typ roweru: MTB lub cross

Aby dojechać do Wyspy Sobieszewskiej z centrum Gdańska należy kierować się na wschód. Przejedź ulicami Długą, Długim Targiem i Długimi Ogrodami. Następnie na skrzyżowaniu wjedź na ulicę Elbląską. Po przejechaniu 2 kilometrów skręć w prawo w ul. Sitowie. Po około 750 metrach, przecinając tory kolejowe, dojedziesz do ul. Michałki, po czym skręcając ponownie w prawo dotrzesz do ul. Rzęsnej. Na końcu ul. Rzęsnej należy skręcić w lewo, tą drogą kieruj się prosto na Przejazdowo.

Z Przejazdowa na Wyspę Sobieszewską prowadzi dedykowana ścieżka rowerowa (fragment EuroVelo R10). Po przejechaniu przez most nad Martwą Wisłą należy kierować się w prawo, jadąc ul. Turystyczną, a następnie ul. Boguckiego aż do Wisły. Kieruj się na niebieski szlak rowerowy im. Wincentego Pola (24 km).

Jadąc lasem około 5-6 km dojedziesz do Góry Orlej, nieco dalej znajduje się kolejne wzniesienie- Góra Mew. Jednak najlepszym punktem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej jest Zbiornik Wody „Kazimierz”. Możesz go odwiedzić zapisując się wcześniej na zwiedzanie (więcej informacji tutaj).

Na Wyspie znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Rowerem lepszy dostęp będzie do Rezerwatu „Ptasi Raj” w zachodniej części wyspy. Dodatkowo doskonałym miejscem na przerwę przed powrotem na Śródmieście będzie posiłek w jednej z wielu miejscowych smażalni ryb. Powrót do centrum Gdańska, przebiegać będzie tą samą drogą.

Pamiętaj, że mimo iż większość proponowanych przez nas tras to ścieżki przeznaczone dla rowerzystów, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sprawdź czy Twój rower jest sprawny, weź ze sobą kask, jadąc lasem pamiętaj, by użyć środków przeciw komarom i kleszczom. Nie zapominaj również o odblaskowych elementach i oświetleniu roweru.

Bądź bezpieczny zwiedzając Gdańsk!