• 9.2 ºC  / 48.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Weekendowy relaks

Kiedy myślimy o wyjeździe do Gdańska najczęściej pojawia się w głowie myśl o wypoczynku nad Zatoką Gdańską. Na terenie miasta mamy do zaoferowania osiem kąpielisk strzeżonych. Przy każdym z nich znajduje się infrastruktura, zapewniająca wszystkim komfortowe i bezpieczne warunki. Oto nasza propozycja na bezpieczny wypoczynek na gdańskich plażach. 

Brzeźno

Trzeba zaznaczyć, że historia kąpielisk brzeźnieńskich sięga początków XIX wieku. Dom Zdrojowy w Brzeźnie wybudowany został w 1893 roku. Obecnie trwa modernizacja budynku. Od grudnia mieścić się tam będzie Centrum Edukacji Ekologicznej (informacje o tym znajdziesz tutaj). Dom będzie więc dodatkową atrakcją dla wszystkich turystów i mieszkańców Gdańska.
W Brzeźnie znajdują się dwa kąpieliska strzeżone: Brzeźno Molo oraz Brzeźno Dom Zdrojowy. Dzielnica nadmorska jest rewelacyjnie skomunikowana z centrum Gdańska. Tramwajem dojazd na plażę zajmuje około 23 minut. Obok plaży wytchnieniem od słońca będzie Park im. J.J. Haffnera. Wzdłuż ścieżki nadmorskiej znajduje się ciąg restauracji i punktów gastronomicznych. 
Warto dodać, że plaża na Brzeźnie (wejście nr 50) posiada specjalną infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Więcej na ten temat tutaj
Dodatkowo, w Gdańsku Brzeźnie funkcjonuje całoroczna plaża dla czworonogów. Znajduje się ona na prawo od wejścia nr 34. Wysiadając z tramwaju należy przejść przez Park im. J.J. Haffnera i kierować się w stronę falochronu.

Molo Gdańsk Brzeźno
ul. Jantarowa 1
tel. (0-58) 524-18-53 , 601 689 970

Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
ul. Zdrojowa
80- 515 Gdańsk
tel.: 607 395 857

Dojazd komunikacją: tramwaje nr 3, 5 i 63 (kierunek Brzeźno; przystanek „Brzeźno”). 
Czas dojazdu z centrum: około 25 min

 


Jelitkowo

Nieco dalej od zabytkowego Śródmieścia znajduje się plaża w Jelitkowie. Kąpielisko graniczy z Sopotem, więc jest dobrą opcją dla osób, które planują również spacer brzegiem morza do tego kurortu. Przez Park Jelitkowski i plażę przepływa Potok Oliwski, jest to urokliwe miejsce gdzie meandrujące wody potoku wpadają do Zatoki Gdańskiej. 
Plaża na Jelitkowie jest doskonałym miejscem dla rodzin i osób starszych. Znajdują się tam dwa kąpieliska strzeżone: Jelitkowo (okolice wejść nr 72 i 73) oraz Klipper (okolice wejść nr 63 do 65).
Niedaleko kąpieliska, znajduje się Park Jelitkowski, który oferuje plażowiczom przede wszystkim wytchnienie od słońca, gastronomię, a wieczorami zabawy taneczne.

Gdańsk – Jelitkowo
ul. Jantarowa
tel. 607 395 517

Dojazd komunikacją: tramwaje nr 4, 6, 8 lub autobus nr 227 (kierunek Jelitkowo, przystanek „Jelitkowo”).
Czas dojazdu z centrum: 35 – 40 min
 


Stogi

Plaża na Stogach znajduje się na wschód od Śródmieścia Gdańska. Z kąpieliska widoczny jest Głębokowodny Terminal Kontenerowy i Port Północny. Niedaleko plaży w lesie znajdują się też ruiny fortyfikacji z pierwszej połowy XX wieku, które można odwiedzić w przerwie od kąpieli słonecznych.
Przy kąpielisku znajduje się rozwinięta infrastruktura. Dla plażowiczów dostępne są natryski, toalety, przebieralnie. Kilka metrów dalej, tak jak w przypadku wyżej wymienionych plaż, istnieje pełne zaplecze gastronomiczne. Niecały kilometr od plaży mieści się kemping (więcej o nim tutaj).

Dojazd komunikacją: tramwaje nr 8 i 9 (kierunek Stogi Plaża, przystanek „Stogi Plaża”).
Czas dojazdu z centrum: 26 min

 

 

 

 


Wyspa Sobieszewska

Na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się trzy strzeżone kąpieliska: Sobieszewo, Orle i Świbno. W przeciwieństwie do kąpielisk w Brzeźnie, Jelitkowie i Stogach, plaże na Wyspie są dużo spokojniejsze. Wszelkie parkingi, punkty gastronomiczne i obiekty noclegowe znajdują się kilkaset metrów od plaży. Niemniej jednak, kąpieliska wyposażone są w podstawową infrastrukturę. 
Odwiedzając Wyspę Sobieszewską należy wiedzieć, że oprócz kąpielisk znajdują się tam dwa rezerwaty przyrody: Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Dodatkowo przez całą Wyspę poprowadzony jest niebieski szlak rowerowy. Ciekawym miejscem jest też Zbiornik Wody „Kazimierz”, który stanowi jednocześnie punkt widokowy, aby go zwiedzić należy zarezerwować bilet na tej stronie

Gdańsk – Sobieszewo
ul. Falowa Gdańsk
tel.: 58 690-40-75

Gdańsk Sobieszewo – Orle
ul. Lazurowa Gdańsk
tel.: 58 690-40-76

Gdańsk Świbno
ul. Trałowa Gdańsk
tel.: 58 690-40-77

Dojazd komunikacją: autobus nr 112 (kierunek Przegalina, przystanki „Turystyczna” lub „Orlinki”), autobus 186 (kierunek Górki Wschodnie, przystanek „Sobieszewo”).  Na Wyspie kursuje również autobus linii 512.
Czas dojazdu z centrum: około 40 min

Aktualne warunki na gdańskich plażach możesz sprawdzić tutaj
Pamiętaj, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Zwracaj uwagę na kolor flagi na danym kąpielisku (biały = kąpiel dozwolona, czerwony = zakaz kąpieli). Nie przegrzewaj organizmu i pij dużo wody. Jeśli widzisz zagrożenie dla zdrowia i życia swojego lub innych – zgłoś to ratownikom WOPR. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Gdańskie kąpieliska strzeżone są w godzinach od 9:30 do 17:30.