Nie istotne jakie miejsce odwiedzamy, zawsze chcemy czuć się bezpiecznie. Mamy do tego pełne prawo, dlatego tym bardziej warto przyswoić sobie kilka zasad, które pomogą nam uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy też, że im więcej turystów, tym więcej nieuczciwych osób, które mogą próbować nas oszukać. Prześledźmy po krótce szlak turysty i wymieńmy na co szczególnie warto zwrócić uwagę.
Transport
Temat nieuczciwych kierowców taksówek wraca niestety jak zły szeląg, każdego roku. Możemy uchronić się przed próbą naciągnięcia na wysoki rachunek. Zawsze czytajmy taryfę przejazdów. Każdy, kto wozi osoby w celu komercyjnym, ma obowiązek umieszczać w aucie taką informację. Korzystajmy z usług korporacji taksówkarskich, gdzie próby oszustwa są bardzo rzadkie. Warto także zwrócić uwagę na strefy postoju taksówek polecanych (taka funkcjonuje m.in. przy porcie lotniczym). Można również zapytać przed kursem ile mniej-więcej może nas kosztować. To zablokuje możliwość dużego wyłudzenia.
Nocleg
Nie ma problemu jeśli ktoś zaplanował pobyt w kategoryzowanym hotelu. W przypadku pensjonatów, zanim zarezerwujemy wakacje, sprawdźmy to miejsce. Zwróćmy uwagę czy posiada aktualną stronę internetową oraz poszukajmy opinii i ustalmy adres, który skonsultujemy z mapą Google (jeśli adres nie istnieje lub znajduje się w dziwnym miejscu np. w Zoo lub w środku parku to jest to pierwsze, poważne ostrzeżenie dla nas). Zawsze można też zwrócić się z zapytaniem do lokalnej organizacji turystycznej. Uważajmy na bardzo okazyjne ceny – często jest to haczyk, na który oszuści próbują złapać swoje ofiary oferując dużo gorszy standard od oczekiwań, a nawet miejsca w nieistniejących obiektach.
Mniam – mniam
Niestety, nie zawsze takie „mniam”. W restauracjach warto zapytać o świeżość pożywienia (zwłaszcza bardzo popularnych nad morzem ryb) i samemu zwróci uwagę na zapach i konsystencję serwowanego posiłku. Wybierajmy miejsca, gdzie jest duży ruch, to zmniejsza szansę na to, że obiad będzie składał się z nieświeżych produktów. Tradycyjnie, warto też poszukać opinii o danej restauracji. Dzięki smartfonom, jest to bardzo łatwe i szybkie. Nie pozwólmy, aby sensacje żołądkowe popsuły nam wyjazd!
Nad wodą
Plaże to tradycyjnie ulubione miejsce spędzania wolnego czasu latem, o ile oczywiście pozwoli pogoda. W słoneczne, gorące dni, nawet szerokie, gdańskie plaże stają się zatłoczone, co sprawia, że powinniśmy być jeszcze ostrożniejsi. Nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru bo mogą paść łupem złodzieja. Wchodząc do wody musimy wykazać się wyobraźnią. Przede wszystkim stosujmy się zalecenia powtarzanego bez przerwy, niczym mantra: nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu! Wchodząc róbmy to stopniowo aby nasz organizm nie doznał szoku temperaturowego bo wówczas o przeziębienie nie trudno. Powinniśmy także pamiętać aby nie pływać bezpośrednio po obfitym posiłku. Wybierajmy plaże, monitorowane, gdzie nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwa ratownik. Gdańskie plaże od wielu lat legitymują się ”Błękitną Flagą”, czyli certyfikatem czystości i bezpieczeństwa, jednak jeśli nie zachowamy podstawowych zasad ostrożności, to nawet najlepszy ratownik nam nie pomoże.
Przydatne telefony:
Centrum Ratownictwa Wodnego
telefon czynny całodobowo
tel. +48 601 689 970
Zgłaszanie zanieczyszczeń oraz uwag
telefon czynny całodobowo
tel. +48 58 524 18 53
Na mieście
Gdańsk jest miastem bardzo bezpiecznym, ale niestety nie ma na całym świecie miejsca idealnego. Zwiedzając i bawiąc się koniecznie zapoznajmy się zaleceniami Policji:
– Nocą unikaj miejsc słabo oświetlonych
– Podróżując komunikacją miejską nie zasypiaj
– Nie zawieraj przygodnych znajomości
– Pilnuj swoich dokumentów, pieniędzy i bagażu
– W przypadku kradzieży powiadom Policję 112, 997
Pamiętajmy! Straż Miejska i Policja służą pomocą. Nie wahaj się zadzwonić jeśli spotka Cię przykra niespodzianka, taka jak kradzież kieszonkowa czy gigantyczny, nieuczciwy rachunek.
Telefon Bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych:
+48 608 599 999