• 12.2 ºC  / 53.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Weekend na zakupach
Gdańsk żył z handlu już setki lat przed powstaniem pierwszej galerii handlowej! Był oknem na świat Rzeczpospolitej, a do zachodniej Europy eksportował polskie zboże, miód, drewno, a także gdańskie piwo. Sierpniowe Jarmarki św. Dominika były okazją, by Wschód spotkał się z Zachodem. Ale rola Gdańska nie ograniczała się do pośredniczenia w kontaktach handlowych. Nikt nie wyobrażał sobie, by wyjechać stąd bez bursztynowej biżuterii. Gdańscy jubilerzy byli uznawani za niezrównanych mistrzów obróbki „bałtyckiego złota”. To oni wykonali największe w historii dzieło z tego materiału – słynną Bursztynową Komnatę.
A
A
Data modyfikacji: 03 lipca 2018 r.

Gdański bursztyn
-Gdański bursztyn
Fot. Maciej Nicgorski

Dziś po bursztynową biżuterię najlepiej udać się na ulicę Długą, Długi Targ, Długie Pobrzeże i Mariacką, nazywane Bursztynową Piątą Aleją. Ale na mapie Gdańska doszły nowe adresy z pomysłowymi gadżetami, które stanowią oryginalne pamiątki z podróży do Gdańska.

Na osiedlu Garnizon we Wrzeszczu znajdziemy sklep z designem Sztuka Wyboru, a w nim ceramiczne kubki z motywem stoczniowych dźwigów, czy torby z nadrukami gdańskich zabytków. W butikach na Głównym Mieście warto poszukać produktów z logo Gliniana Kura. W komiksowym stylu nakreślony Żuraw czy Fontanna Neptuna, trafiły na koszulki, kubki i ściereczki. Absolwentka gdańskiego ASP Magda Beneda ręcznie maluje nawet zastawę stołową, inspirując się atmosferą i panoramą swojego miasta. Jej prace można kupić w atelier przy Ogarnej 101. Oryginalne pamiątki znajdziemy też w butiku Szafa Gdańska przy ulicy Garbary 14/1. A to zaledwie czubek góry lodowej.

Gdańszczanie w sztukę potrafią zmienić nawet picie piwa. Miejscowe tradycje browarnicze możemy docenić choćby w pubie Pułapka przy ul. Straganiarskiej 2, gdzie znajdziemy wyłącznie piwa i cydry z małych, lokalnych browarów, a właściciele – pasjonaci, potrafią opowiadać gościom godzinami o sposobach warzenia piwa. Doskonałymi chmielowymi trunkami możemy także raczyć się w Brovarni Hotelu Gdańsk (ul. Szafarnia 9).

Brzmi jak świetne zwieńczenie pierwszego dnia na zakupach, prawda? ;)

Jak widać, Gdańsk jest nie tylko popularnym celem podróży dla wszystkich, którzy pragną zwiedzać czy wypocząć. Ze względu na liczne kompleksy handlowe, jest to także świetne miejsce na zakupowe szaleństwo! Zlokalizowane w dogodnych miejscach - zarówno w samym centrum miasta, jak i w pobliżu obwodnicy - galerie handlowe kuszą bogatą ofertą oraz perspektywą spędzenia czasu w miłej atmosferze, niezależnie od pogody. Drugą część zakupowego maratonu rozpoczynamy w centrum Gdańska, przy Rajskiej 10, gdzie znajduje się Galeria Handlowa Madison. Ponad 100 wygodnie rozmieszczonych sklepów, restauracji i punktów usługowych pozwala na szybkie i sprawne zakupy, ale także na miłe spotkanie z przyjaciółmi. Przechadzając się pomiędzy sklepami, warto zwrócić uwagę na architekturę tego miejsca - na parterze zaprojektowano pasaż w stylu staromiejskiej uliczki; znajdziemy tu też wiele detali odwołujących się do symboli z historii, legend i opowieści o Gdańsku.

Bliskie położenie Galerii Handlowej Madison przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny pozwala na wygodne przemieszczenie się do Gdańska-Wrzeszcza, gdzie - bezpośrednio z peronu - możemy wejść do sąsiadującej galerii Metropolia. Metropolia to nowy punkt na zakupowej mapie Gdańska. Otwarta w 2016 roku, oferuje klientom ponad 100 lokali handlowo-usługowych, restauracje, bary, kawiarnie i wiele innych. Niemal cały poziom +1 przeznaczony jest pod sklepy z branży aranżacji wnętrz. Metropolia proponuje odwiedzającym również bogatą ofertę rozrywkową, w tym: kino Helios z 7 salami, nowoczesny klub fitness ze strefą relaksu z ogromną sauną, kawiarnią z naturalną kawą, a nawet mini żłobkiem, w którym aktywne mamy mogą pozostawić swoje pociechy na czas treningu.

Niedaleko, po przeciwnej stronie dworca, znajduje się Galeria Bałtycka - jeden z najpopularniejszych kierunków miłośników zakupów. Na niemal 40 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży znajduje się ponad 200 sklepów kuszących ofertą najpopularniejszych polskich i światowych marek. Znajdziemy tu sklepy takie jak np. Benetton, Guess, Maxmara czy Tommy Hilfiger, ale także butik zdobywczyni wszystkich prestiżowych nagród polskiego świata mody - Lidii Kality. W Galerii Bałtyckiej możemy nie tylko odświeżyć garderobę, ale także zmienić fryzurę, zaopatrzyć się w biżuterię czy zbadać wzrok i dobrać oprawki okularowe. Miłośnicy elektroniki również nie wyjdą z Galerii Bałtyckiej niezadowoleni. Funkcjonuje tu market elektroniczny Saturn z szerokim asortymentem artykułów z dziedzin takich jak: elektronika użytkowa, artykuły gospodarstwa domowego, telekomunikacja, komputery czy fotografia. Galeria przygotowała dla swoich klientów szereg udogodnień, takich jak: przechowalnia bagażów (poziom -1 i +1, obok toalet, wejście od ulicy Dmowskiego), szatnia (poziom +3 , nad sklepem INTERSPORT, wejście od ulicy Dmowskiego. Czynna od 23 października do 30 marca), a nawet możliwość wypożyczenia powerbanków (Dostępne w punkcie informacji na poziomie 0). Jeśli po wizycie w Galerii Bałtyckiej lista zakupów nie będzie jeszcze kompletna - wizyta w pobliskim CH Manhattan przy al. Grunwaldzkiej 82 z pewnością idealnie ją uzupełni! Odwiedzając CH Manhattan, warto udać się na ostatnie piętro, gdzie można zjeść pyszny obiad z widokiem na tętniący życiem Wrzeszcz.

Łowcy okazji na swojej zakupowej trasie nie mogą pominąć kompleksu Designer Outlet Gdańsk, zlokalizowanego w dzielnicy Szadółki, przy ul. Przywidzkiej 6 - tuż przy trójmiejskiej obwodnicy S6 (E28). Zarówno z lotniska im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie, jak i z centrum Gdańska, można dostać się tu autem w zaledwie 10 minut. Designer Outlet Gdańsk w swojej ofercie ma aż 100 marek modowych, lifestylowych oraz sportowych. Przez cały rok można kupić tu produkty w cenach niższych od 30 do nawet 70 procent. Architektura obiektu, wraz z jego latarnią, nawiązuje do miasteczka portowego, co czyni spacer sklepowymi alejkami jeszcze przyjemniejszym.

Kolejnym miejscem wartym uwagi, zlokalizowanym również przy obwodnicy S6, jest - łączący ofertę meblową i modową - Park Handlowy Matarnia. PH Matarnia to największe centrum handlowe w Trójmieście. Zakupy robi się tu niezwykle przyjemnie - sklepy zlokalizowane są wzdłuż uroczych alejek, otoczonych zielenią i promieniami słońca. Na terenie kompleksu znajduje się m.in. sklep popularnej na świecie sieci Ikea.

Rodzinne zakupy w PH Matarnia to czysta przyjemność. Znajdują się tu wyznaczone miejsca, sprzyjające rodzinom z dziećmi, jak np. specjalne miejsca parkingowe, usytuowane blisko wejść, by ułatwić wspólne zakupy. Najmłodsi klienci mają okazję skorzystać z dwóch miejsc zabaw z wieloma atrakcjami, gdzie rodzice mogą pozostawić swoje dziecko na czas zakupów pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu. W trosce o bezpieczeństwo na terenie parku handlowego powstał Pokój Pierwszej Pomocy, gdzie przeszkolony pracownik zawsze służy pomocą w nagłych przypadkach. Intensywny dzień zakupów warto zwieńczyć w strefie restauracyjnej, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od kuchni polskiej, przez włoską, aż po chińską.

Jak widać, oferta handlowa Gdańska jest wyjątkowo bogata i nieustannie się poszerza. Niezależnie od tego, czy podróżujecie w pojedynkę, z przyjaciółmi czy rodziną - wizyta w tej nadmorskiej miejscowości z pewnością zaspokoi morze waszych potrzeb!