Ta urocza wyspa, oddzielona od zgiełku miasta, oferuje spokój i harmonię w otoczeniu dziewiczych plaż, rozległych lasów i niezwykłych ekosystemów. Daj się porwać do świata, gdzie Morze Bałtyckie spotyka się z bujnymi terenami przybrzeżnymi.
Rezerwat Mewia Łacha to jedyne miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. Można tam również spotkać ponad 120 gatunków ptaków oraz blisko 300 gatunków roślin.
"Ptasi Raj" słynie przede wszystkim z urzekających widoków na ujście Wisły Śmiałej do morza, pięknej przyrody, a w okresie wiosennych i jesiennych przelotów - z ogromnej liczby ptaków, które odpoczywają na taflach dwóch jezior przybrzeżnych.
Tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Wyspa to najbardziej zielona i "dzika" część Gdańska. Szerokie, piaszczyste i często puste plaże, pozwalają poczuć prawdziwie morski klimat. Z kolei liczne szlaki są idealne na spacery wśród drzew. W Sobieszewie znajdują się też rezerwaty przyrody Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Można tu spotkać ponad 200 gatunków ptaków, a także foki.
Wieża wodna, która ma regulować ciśnienie w sieci wodociągowej stanowi także najwyższy punkt na wyspie. Na szczycie zbiornika znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się wspaniała panorama na Zatokę Gdańską i krajobraz Wyspy Sobieszewskiej.
Prom został zbudowany w 2006 roku. Zabiera na pokład 21 samochodów i 100 pasażerów, a jego nośność to 90 ton. Przepłynięcie na drugą stronę Wisły zajmuje około 5 minut. Decydując się na przeprawę promową, trasa Gdańsk-Krynica Morska skraca się o 23 kilometry.
Mewia Łacha to jedno z ulubionych miejsc bytowania dzikich fok, których można wypatrywać przez cały rok ze specjalnej wieży lub biorąc udział w zorganizowanym rejsie. Czasami udaje się spacerowiczom spotkać foki na plaży, obok wejścia numer 1, na Wyspie Sobieszewskiej
Zbieranie bursztynu to prawdziwa frajda dla młodszych i starszych. Na plażach Wyspy Sobieszewskiej (a zwłaszcza w okolicy ujścia Wisły) nigdy go nie brakuje. Kto wie? Może traficie na jakiś dorodny okaz?