Zainspiruj się listą wyjątkowych miejsc, które są obowiązkowe do odwiedzenia w czasie Twojej wędrówki po Gdańsku. Od urokliwego Głównego Miasta przez Europejskie Centrum Solidarności po Muzeum II Wojny Światowej – tu na każdym kroku czekają na Ciebie wyjątkowe i inspirujące doświadczenia.
Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z symboli miasta, znany chyba każdemu krajtroterowi. Słynny, zabytkowy Neptun stoi przed pięknym Dworem Artusa, obok Ratusza, na Długim Targu, który jest swoistym rynkiem cudnego Gdańska. Fontanna Neptuna w Gdańsku została wykonana przez Abrahama van den Blocke na początku XVII wieku.
Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Najważniejsze części Ratusza, wchodzące w skład wystawy to przepiękne pomieszczenia: Sień, Sala Biała i Sala Czerwona. W okresie letniego sezonu turystycznego można wejść, za dodatkową opłatą, na galerię widokową w wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska.
Archikatedralna Bazylika Mariacka, zadziwia swym ogromem. Potężne mury i wieże tej największej na świecie gotyckiej świątyni wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Wewnątrz znajdują się niezwykle piękne zabytki. Wśród nich można zobaczyć m.in kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, kamienną Pietę i zegar astronomiczny.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to miejsce wielu wymiarów – bastion pamięci historycznej, ale również aktywna przestrzeń publiczna, miejsce spotkań i dyskusji. Sercem muzeum jest wystawa główna – opowieść o tragicznym doświadczeniu II Wojny Światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Przypomina lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. To miejsce z wystawą stałą, która upamiętnia rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka, przestrzeń publiczna – miejsce spotkań obywateli.
Zobacz Gdańsk z nowej perspektywy dzięki AmberSky! Wysokie na 50 metrów koło widokowe to sposób na nietypowe zwiedzanie Gdańska „w pigułce”. Zlokalizowany na Wyspie Ołowiance, diabelski młyn umożliwia niezwykłe doświadczenie uroków miasta. Wznosząc się ponad dachami Gdańska mieszkańcy i turyści mogą podziwiać m.in. zabytkową część miasta, słynny, bursztynowy stadion oraz stocznię z zabytkowymi żurawiami.
Park Oliwski im. A. Mickiewicza zachwyca mnogością atrakcji na swoim terenie. Architektura krajobrazu, oryginalny drzewostan, Aleja Lipowa, zbiorniki wodne, Ogród Botaniczny z Palmiarnią to idealne miejsce na relaks, spacery czy spotkania z przyjaciółmi. W pobliżu znajduje się piękna Katedra z zabytkowymi organami, na których odbywają się koncerty.
Tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Wyspa to najbardziej zielona i "dzika" część Gdańska. Szerokie, piaszczyste i często puste plaże, pozwalają poczuć prawdziwie morski klimat. Z kolei liczne szlaki są idealne na spacery wśród drzew. W Sobieszewie znajdują się też rezerwaty przyrody Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Można tu spotkać ponad 200 gatunków ptaków, a także foki.
Jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim, dawniej pełnił rolę miejsca spotkań kupców. Odbywały się tutaj posiedzenia, ale także bale i rauty, a w późniejszych wiekach giełda zbożowa. Wyjątkowym zabytkiem jest imponujący piec kaflowy o wysokości 11 metrów, zwany dumnie „królem wszystkich pieców”.