Czy podczas podróżowania lubisz poznawać lokalne produkty i powstające z nich wyjątkowe potrawy? Poznaj Smaki Gdańska. Prezentujemy Ci lokale, w których szefowie kuchni przygotowali dania inspirowane XIX-wiecznymi przepisami kuchni gdańskiej. Co ważne, Smaki Gdańska opierają się
na lokalnych i sezonowych produktach, dlatego dania w karcie różnią się w zależności od pory roku.
Zostań kulinarnym odkrywcą gdańskich przysmaków i udaj się w jednoosobową podróż pełną niezapomnianych przygód i smakowych doznań.
Razem smakuje... lepiej. Wybierz się w kulinarną podróż z wyjątkową osobą. Ty wybierasz towarzysza, my zapewniamy atrakcje. A dokładniej - niezapomniane doznania gdańskich kulinariów.
W czteroosobowej drużynie jeszcze lepiej przekonacie się, że to miasto, to coś więcej, niż Neptun, Bałtyk i stoczniowe dźwigi. Sprawdźcie jak smakuje Gdańsk.
Taras widokowy na 32 piętrze Olivia Star to ogólnodostępna przestrzeń widokowa skąd podziwiać możesz niepowtarzalny widok na całe Trójmiasto! Oprócz niezapomnianego widoku, czeka tu na Ciebie atrakcyjna oferta kulinarna, koncerty i inne atrakcje.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Zielona zupa ziołowa
2. Pieczona szynka wieprzowa
3. Krem blanc-manger
Kuchnia Gdańska, jako miasta portowego, przez wieki była zupełnie inna niż kuchnia reszty terenów Polski. Kto dziś pamięta, że w Gdańsku było 18 różnych targów? Że sprzedawano ponad 2 tys. ton raków przed bramami? My odwołujemy się do historii.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Śledź
2. Biodrówka jagnięca
3. Gdański bursztyn
Restauracja Elephant to wyjątkowe miejsce na spotkanie w gronie przyjaciół, romantyczną kolację czy rodzinny obiad. Wieczorami można tu spotkać trójmiejskich muzyków, którzy swoimi występami umilają czas gościom.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Brioche z masłem sardelowym
2. Szynka wieprzowa w skorupce chlebowej
3. Lody z czekolady i ananasa
Restauracja Horizon znajduje się na Wyspie Spichrzów, a z jej okien roztacza się widok na Marinę i leniwie sunące jachty. Ten widok sprawia, że goście czują się wyjątkowo, odpoczywają i cieszą się wyśmienitą kuchnią pełną lokalnych specjałów.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Zielona zupa ziołowa
2. Brązowa duszona kaczka
3. Jabłka faszerowane migdałami
Restauracja bazująca na kuchni francuskiej z elementami kuchni polskiej. Bogaty wybór win z całego świata i lokalnych alkoholi. BonŻur to prawdziwa uczta w stylu francuskim, gdzie pyszne dania harmonijnie łączą się z napojami.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
-
Śledź, sałatka ziemniaczana, burak
- Dorada, potatki, koperek, pesto ziołowe
- Torcik migdałowy, krem migdałowy, rokitnik
Wyjątkowe i klimatyczne miejsce na mapie Gdańska, mieści się w secesyjnej willi w Starym Wrzeszczu. Tu poczujesz się swobodnie i w pełni oddasz się doświadczaniu smaków sezonowych dań kuchni Polskiej.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Rosół z domowym makaronem
2. Polędwica z dorsza
3. Sorbet cytrynowy z białym winem
Tygle Gdańskie to restauracja z przepięknym widokiem na Motławę i Długie Pobrzeże znajdująca się w samym sercu Gdańska. Ta kuchnia łączy w sobie tradycyjne smaki Gdańska ze współczesną sztuką kulinarną. Tygle to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Bałtycka małża
2. Zupa marynarska z ryb bałtyckich
3. Sznycel gdański
4. Gdańskie rurki z kremem.
Nasza kuchnia to fascynujące miejsce nowych doznań smakowych i ciekawych wariacji, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej. Co każde 6-8 tygodni przedstawiamy menu złożone z kilku wyjątkowych pozycji, zawsze dopasowane do motywu przewodniego danego okresu, jako nieodłączny element. Poczujecie pełnię smaku i zatracicie się w klimacie lokalu podczas każdej wizyty w Oria Magic House.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Kalafior w sosie rakowym z rakami
2. Krucha pieczeń wołowa z brązowym sosem kaparowym i pure szafranowym
3. Lody z palonej czekolady
Magiel to dwa poziomy: tętniący życiem parter z centralnie umiejscowioną kuchnią i kameralne piętro. Patrząc na Motławę i zieleń kasztanowców mogą Państwo delektować się daniami opartymi na świeżych sezonowych, głównie lokalnych, produktach. Szef Kuchni czerpie dla Państwa inspiracje z licznych podróży, jednak bazę zawsze stanowią smaki rodzinnego domu.
Zestaw proponowany w ramach Smaków Gdańska:
1. Zupa ze świeżych wiśni
2. Pieczeń wołowa (poliki)
3. Krem blanc-manger ze śmietaną i migdałami.
Gotowanie i jedzenie to nie tylko niezbędna do życia czynność. Może stać się ucztą dla zmysłów, ukojeniem dla duszy, niezwykłą, nieco hedonistyczną podróżą w głąb siebie i w przeszłość. Doświadczenie jedzenia to niezwykła podróż, którą możesz odbywać również w czasie i przestrzeni. Ze względu na swoją bogatą historię, położenie nad Bałtykiem i wielokulturowość, Gdańsk ma całą gamę niezwykłych potraw powstałych w ciągu jego ponad 1000. letniego istnienia.
O walorach smakowych raków nie trzeba nikogo przekonywać, a mimo to bardzo niewiele z nas raki kiedykolwiek samodzielnie przygotowywało. I choć w Gdańsku wciąż pamięta się o daniach z raków to mimo wszystko daleko nam do poziomu ich spożycia sprzed 200 czy 300 lat.
Spór trudny do rozstrzygnięcia, szczególnie że obie rybki wzbudzają totalnie skrajne emocje. Co zaś nie uchodzi historia obu łączy się nierozerwalnie z historią kuchni i kształtowania smaku. Każda z nich nieco inaczej się kojarzy i to po dziś dzień.
Cytryna to owoc tak powszechny i znany, że łatwo zapomnieć iż jest to roślina egzotyczna. Przywędrowała do Europy z Dalekiego Wschodu. Dokładna historia początków jej uprawy jest ciężka do prześledzenia, ale naukowcy przypuszczają, iż już przed 4000 lat uprawiano cytrusy na zboczach Himalajów.
Wybierzmy się w podróż po historii najstarszego alkoholowego trunku w dziejach ludzkości. Mowa tu oczywiście o piwie. Gdy tylko człowiek nauczył się zbierać i przetwarzać zborze by wypiec z niego chleb, byliśmy już o krok od przygotowania piwa.
Chorować nikt nie lubi, dlatego proponujemy sięgnąć po wiedzę i mądrość przodków, zachęcamy do wypróbowania cudowne remedium, znane od XVI wieku „zdrowie w płynie”, z bardzo ekskluzywną metką cenową. Zbyt piękne żeby było prawdziwe? Niestety, ale tak.
Któż by pomyślał, że tak prozaiczne danie jak zupa może wywoływać tak skrajne emocje. Ze świeczką szukać osoby, która nie ma wyrobionej opinii na jej temat. A owa opinia jest zdecydowana, nie ma tu stanów pośrednich: zupę owocową albo się kocha.
Fakt, że historia lodów zaczyna się w starożytnych Chinach nikogo już chyba nie zaskoczy. Deser, ponoć, do Europy trafiły w średniowieczu za sprawą słynnego podróżnika Marco Polo, ale historia lodów wcale nie jest taka prosta!
Sery to typowe produkty dla koneserów. Podlegają surowym wymogom wobec użytych składników, produkcji no i oczywiście smaku. Nie jest niespodzianką, że każdy gatunek ma swoje kryteria, które musi zachować, ale co zaskakuje wszystkie produkowane dziś rodzaje sera były już znane w czasach nowożytnych, a ich receptury zostały jedynie unowocześnione.
Takie powiedzenie krążyło kiedy po Gdańsku, a dotyczyło kultowych rurek z kremem sprzedawanych w malutkim okienku na Długim Targu. Czemu „raz na rok”? A bo była to wyjątkowa przyjemność, trochę odświętna, a trochę stały punkt programu wycieczek do Gdańska.
No właśnie, czym? Zaraz obok tortu migdałowego jest to pierwszy, najbardziej kojarzony z Gdańskiem deser. Ale nie dajmy się zwieść na manowce jego nazwą i przyjrzyjmy się dokładnie co składa się na anatomię gdańskiego mleka.
Wbrew pozorom zaskakująco dużo! Ten egzotyczny, choć dziś już nie tak niezwykły, owoc ma swoje miejsce w gdańskiej historii, nie tylko kulinarnej. Ale jego przeszłość nie ogranicza się tylko do jego przygód w mieście nad Motławą, przyjrzyjmy się trochę temu gagatkowi by poznać go bliżej.
A jak do tego doszło, że to nierodzime warzywo zagościło na polskich stołach? Czy naprawdę zawdzięczamy to królowej – Włoszce Bonie Sforza? Niektórzy może poczują się zawiedzeni, ale niestety, sprowadzana z Włoch królewska „włoszczyzna” zdecydowanie nie była nowością dla polskiego dworu.