Top atrakcje w Gdańsku

Zainspiruj się listą wyjątkowych miejsc, które są obowiązkowe do odwiedzenia w czasie Twojej wędrówki po Gdańsku. Od urokliwego Głównego Miasta przez Europejskie Centrum Solidarności po Muzeum II Wojny Światowej – tu na każdym kroku czekają na Ciebie wyjątkowe i inspirujące doświadczenia.

Neptun

Fontanna Neptuna w Gdańsku to jeden z symboli miasta, znany chyba każdemu krajtroterowi. Słynny, zabytkowy Neptun stoi przed pięknym Dworem Artusa, obok Ratusza, na Długim Targu, który jest swoistym rynkiem cudnego Gdańska. Fontanna Neptuna w Gdańsku została wykonana przez Abrahama van den Blocke na początku XVII wieku. 

Zobacz na mapie

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej. Początki jego budowli sięgają późnego średniowiecza, a od połowy XIV w. do aż 1921 r. był on siedzibą władz miasta. To właśnie tu możecie podziwiać jedną z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej. Znajduje się tu również oddział Muzeum Miasta Gdańska. Latem, ze szczytu 80-metrowej wieży, można podziwiać panoramę miasta.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka zwana jest często „Koroną Gdańska” - w końcu jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Jej potężne mury górują nad miastem, a w ich wnętrzu możecie podziwiać niezwykłe zabytki, m.in. kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, kamienną Pietę i zegar astronomiczny. Nad bryłą Bazyliki dominuje potężna wieża, która wznosi się 82 metrów ponad uliczki Głównego Miasta - możecie podziwiać z niej panoramę Gdańska.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z największych powierzchni wystawienniczych w Europie. Poznacie tu historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, którą pokazano za pomocą nie tylko artefaktów, ale też nowoczesnych technologii. W Muzeum poznacie również historię bohaterów tego okresu - często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Dla dzieci poniżej 12. roku życia przygotowano specjalną przestrzeń pt. Podróż w czasie".

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Europejskie Centrum Solidarności

ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności. Wystawa stała upamiętnia rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Tablice ze spisanymi 21 postulatami z w Sierpnia ’80; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; biurko Jacka Kuronia – to tylko kilka z niemal 1800 obiektów, które zobaczycie na wystawie stałej. W ECS znajduje się też Wydział Zabaw - sala przeznaczona dla najmłodszych odwiedzających.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

AmberSky

Zobacz Gdańsk z nowej perspektywy dzięki AmberSky! Wysokie na 50 metrów koło widokowe to sposób na nietypowe zwiedzanie Gdańska „w pigułce”. Zlokalizowany na Wyspie Ołowiance, diabelski młyn umożliwia niezwykłe doświadczenie uroków miasta. Wznosząc się ponad dachami Gdańska mieszkańcy i turyści mogą podziwiać m.in. zabytkową część miasta, słynny, bursztynowy stadion oraz stocznię z zabytkowymi żurawiami. 

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Park Oliwski oraz Katedra

Park Oliwski im. A. Mickiewicza zachwyca mnogością atrakcji na swoim terenie. Architektura krajobrazu, oryginalny drzewostan, Aleja Lipowa, zbiorniki wodne, Ogród Botaniczny z Palmiarnią to idealne miejsce na relaks, spacery czy spotkania z przyjaciółmi. W pobliżu znajduje się piękna Katedra z zabytkowymi organami, na których odbywają się koncerty.

Więcej Zobacz na mapie

Plaża Sobieszewo

Tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Wyspa to najbardziej zielona i "dzika" część Gdańska. Szerokie, piaszczyste i często puste plaże, pozwalają poczuć prawdziwie morski klimat. Z kolei liczne szlaki są idealne na spacery wśród drzew. W Sobieszewie znajdują się też rezerwaty przyrody Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Można tu spotkać ponad 200 gatunków ptaków, a także foki.

Zobacz na mapie

Dwór Artusa

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim, dawniej pełnił rolę miejsca spotkań kupców. Odbywały się tutaj posiedzenia, ale także bale i rauty, a w późniejszych wiekach giełda zbożowa. Wyjątkowym zabytkiem jest imponujący piec kaflowy o wysokości 11 metrów, zwany dumnie „królem wszystkich pieców”.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie