Trasy rowerowe

Bez względu na to, czy jesteś fanem relaksujących przejażdżek, czy intensywnych tras rowerowych, tutaj na pewno znajdziesz trasę dla siebie. W końcu nie bez powodu Gdańsk został uznany za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w Polsce!

Trasa rowerowa nadmorska

Jedna z najpopularniejszych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto. Co stanowi o jej atrakcyjności? Przede wszystkim bliskość do morza, poza tym jest bardzo dobrze skomunikowana transportem miejskim z pozostałymi częściami miasta.  Żeby przejechać z Gdańska do Gdyni pokonać trzeba około 25km, co zajmie mniej więcej 4-5 godzin. Po drodze oprócz licznych punktów gastronomicznych znajdą się również miejsca na odpoczynek, jak i wiele atrakcji turystycznych. Do punktów, które powinny znaleźć się na liście wartych zobaczenia należą: m.in. Stocznia Gdańska, Stadion Polsat Plus Arena, kąpieliska w Brzeźnie i w Jelitkowie, molo w Sopocie, czy Skwer Kościuszki wraz z bulwarem nadmorskim.

Więcej Zobacz na mapie

Trasa Sopot – Gdańsk – Westerplatte

Jedna z najdłuższych tras jaka znalazła się w naszym zestawieniu wybranych szlaków rowerowych w Gdańsku i okolicy, jednak nie należy ona do tych najtrudniejszych. Pokonanie tej 46 km trasy zajmie nam około 6 godzin, jednak warto ją przejechać ze względu na miejsca jakie po drodze mijamy. Oprócz odcinków prowadzących wzdłuż morza zobaczymy też sporo elementów miejskiej architektury jak Sopocki Hipodrom, Ergo Arena, Molo w Brzeźnie, Europejskie Centrum Solidarności, Główne Miasto w Gdańsku, Twierdzę Wisłoujście i na samym końcu naszej przejażdżki – półwysep Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża. Warto więc wybrać się na dłuższy przejazd. 

Zobacz na mapie

Trasa rowerowa na Wyspie Sobieszewskiej

Trasa licząca około 20 km, umożliwia poznanie malowniczych terenów gdańskiej wyspy i wypoczynek na najdłuższej plaży miejskiej w Gdańsku. Przebieg trasy to w znacznym stopniu fragmenty leśne bezpośrednio sąsiadujące z wydmami i brzegiem morskim, następnie przejazdy wzdłuż Przekopu Wisły w Świbnie i Martwej Wisły. Na terenie wyspy znajdują się dwa rezerwaty przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha, stanowi to dodatkową atrakcję wycieczki. Pętla Sobieszewska to długa trasa o średnim stopniu trudności, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom natury i aktywności połączonej z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. 
 

Więcej Zobacz na mapie

Trasy rowerowe w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Doskonałym miejscem na rowerowe rajdy jest także Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poruszać można się zarówno po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, jak również w wielu miejscach po ścieżkach dla pieszych – tu jednak szczególną uwagę należy zwracać na wędrujące osoby. Większość szlaków nadaje się zarówno do chodzenia jak i do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Zdarzają się jednak też bardziej wymagające odcinki – dla tych bardziej „wprawionych” rowerzystów, ponieważ jazdę utrudniają często grząski piach i błoto, wąskie ścieżki i strome zbocza.

Więcej Zobacz na mapie

Trasa Doliny Oliwskie

Spokojniejsza, chociaż wcale nie krótsza od poprzedniej trasa (ok. 24km) jest kolejną podpowiedzią na wybór miejsca do rowerowych przejażdżek. Większa jej część prowadzi utwardzonymi drogami, czasami zdarzają się piaszczyste fragmenty. Jest to idealna opcja dla osób, które wolą rekreację z dala od uczęszczanych szlaków. Jednak i na tej trasie można się zmęczyć, ponieważ po drodze napotkamy kilka podjazdów. Przejazd zajmie od 3 do 4 godzin, oczywiście zależy on także od tego jak dużo czasu poświęcimy na zwiedzanie miejsc na szlaku, takich jak: Park Jelitkowski, w Oliwie (np. Kuźnia Wodna), Muzeum Sopotu, czy Park Południowy, w którym najstarsze drzewa liczą 130 lat, a także liczne doliny (Dolina Ewy, Dolina Świeżej Wody, Dolina Zajączowskiego Potoku, Dolina Radości, Dolina Schwabego i Dolina Oliwskiego Potoku).

Więcej Zobacz na mapie