Smaki Gdańska


Czy podczas podróżowania lubisz poznawać lokalne produkty i powstające z nich wyjątkowe potrawy? Poznaj Smaki Gdańska. Prezentujemy Ci lokale, w których szefowie kuchni przygotowali dania inspirowane XIX-wiecznymi przepisami kuchni gdańskiej. Co ważne, Smaki Gdańska opierają się 
na lokalnych i sezonowych produktach, dlatego dania w karcie różnią się w zależności od pory roku.

Pakiety

Restauracje w Gdańsku biorące udział w Projekcie

Ciekawostki

Gotowanie i jedzenie to nie tylko niezbędna do życia czynność. Może stać się ucztą dla zmysłów, ukojeniem dla duszy, niezwykłą, nieco hedonistyczną podróżą w głąb siebie i w przeszłość. Doświadczenie jedzenia to niezwykła podróż, którą możesz odbywać również w czasie i przestrzeni. Ze względu na swoją bogatą historię, położenie nad Bałtykiem i wielokulturowość, Gdańsk ma całą gamę niezwykłych potraw powstałych w ciągu jego ponad 1000. letniego istnienia. 

Nie tylko z Francji – sery w Gdańsku

Mimo swojej długiej historii ser, prócz twarogu, nieczęsto jest gościem dawnych książek kucharskich. Nie ma w nich tostów z serem czy zapiekanek makaronowych. Związane to jest z zupełnie innym statusem serów w układzie posiłków. Otóż z początku cukier był przyprawą do wszystkiego, bardzo ekskluzywną, dodawaną do ryb, mięs i warzyw. Zanim się upowszechnił i słodycze przypominały te, które znamy dzisiaj, zamiast „deseru” podawano wety. Serwowano wtedy owoce, orzech i sery w towarzystwie wina, z czasem dodano „konfekty” czyli owoce w cukrze sucho i mokro oraz cukry czyli głowy barwionego smakowego cukru. W tym zestawieniu różnoraki nabiał stanowił trzon ostatniego serwisu.

Jednym z gatunków, który wcześnie pojawia się w starych receptach jest parmezan, który oczywiście sprowadzano z Włoch. Ale na Pomorzu, w Gdańsku spożywano także sery lokalne, szczególnie, że nasz region obfituje w doskonałe tereny na pastwiska. Jednym z miejsc gdzie można było zaopatrzyć się w nabiał były pobliskie Żuławy. Mieszkali tam Olendrzy, Menonici, którzy specjalizowali się w produkcji sera holenderskiego. Sera tego można spróbować i dzisiaj. Wederkäse” w 2015 roku uratowano od zapomnienia, dzięki odtworzonej recepturze i pracy zespołu kucharzy, historyków i pasjonatów. W doskonałe sery możemy też zaopatrzyć się na Kaszubach, gdzie do dziś trawa wieloletnia tradycja serowarska.

Bardzo popularny Kaszëbsczi sér o charakterystycznej chropowatej skórce i ziarnistej strukturze swój wyjątkowy smak zawdzięcza mleku o niepowtarzalnej nigdzie indziej florze bakteryjnej. Wśród lokalnych serów jest jeden dość kontrowersyjny, a mowa o serze topionym na parze z kminkiem. Ten łatwy do przygotowania ser być może nie będzie produktem dla każdego, ale jego obecność w życiu codziennym Pomorzan była na tyle istotna, że od 2011 roku jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego.Każdy znajdzie coś dla siebie by przygotować klasyczna kanapkę, wykwintną degustację z winem czy wystawne staropolskie wety.

Czytaj dalej